Én til dig og én til mig...
Bumble sættet er det sødeste makkerpar – to glade Hoptimister i samme farve der spreder glæde på hver en hylde. Perfekte som gave til dig selv og én, du holder af.
- Fyldt med glæde og dansk designhistorie
- Ideel gaveide
- Passer til alle rum
Del optimismen
Uanset om du vil give en gave til din bedste ven, søster eller barnebarn, spreder denne Hoptimist-duo glæde, hvor end de står.
Bumble
Bumble er den blide og varme figur i Hoptimist-familien – rund, venlig og altid klar med et smil. Hvor Bimble er nysgerrig og finurlig, står Bumble for ro, venlighed og et stort hjerte. Med sine åbne øjne og rolige udtryk spreder Bumble glæde i ethvert rum og er en kærlig gave til både store og små.
Hoptimist
Hoptimisten blev skabt i 1968 af Gustav Ehrenreich som en hyldest til glæde og optimisme. De ikoniske figurer som Bimble og Bumble blev hurtigt elsket – og siden relanceret af Lotte Steffensen med samme smittende charme. I dag spreder Hoptimist stadig smil med sine glade hop og runde former – både hos dem, der husker dem fra 70’erne, og dem, der møder dem for allerførste gang.