SMEG og Dolce & Gabbana er gået sammen om at skabe en eksklusiv køkkenserie, som hylder design, mode og det pittoreske Italien. Her har den ikoniske brødrister fået en makeover.
Funktionelt retro design i mondæne klæder
Under det kunstneriske ydre finder du SMEGs velkendte indre. Brødristeren har plads til 4 skiver brød, bagels eller boller. Takket være de ekstra brede riller bliver dit bagværk automatisk centreret og altid jævnt ristet. Brødristeren har 6 ristningsgrader og 3 programmer: optøning, genopvarmning og bagel. Med den udtagelig krummebakke kan du nemt slippe af med overskydende krummer, og brødristeren har den klassiske pop-op funktion, når brødet har nået den ønskede ristetid.
Sicily Is My Love serien
Sicily is My Love fra Smeg er en farverig designkollektion skabt i samarbejde med Dolce & Gabbana, inspireret af siciliansk kultur og traditioner. Kollektionen er kendetegnet ved håndmalede udtryk og ikoniske motiver som citroner, frugter og ornamenter, der bringer Middelhavets stemning ind i køkkenet.
SMEG
Smeg er et italiensk brand med rødder tilbage til 1948, kendt for deres ikonisk design, der emmer af retro-charme. Med inspiration fra italiensk kultur og livsstil skaber Smeg alt fra køkkenmaskiner til køleskabe, der ikke bare gør hverdagen nemmere – men også smukkere.